Simple Past
Ders videosu
Konu anlatımı
5. Sınıf İngilizce - Simple Past Tense
Bu derste ne öğreneceğiz?
Bu derste, İngilizce'de geçmiş zaman (Simple Past Tense) kullanımını öğreneceğiz. Geçmişte gerçekleşmiş olayları nasıl ifade edeceğimizi, olumlu, olumsuz ve soru cümleleri kurmayı öğreneceğiz. Ayrıca, bu zamanın nasıl kullanıldığını anlamak için bol örnekler ve alıştırmalar yapacağız.
Üyeler sınırsız test çözer, dersi dinler, Bir'e Bir ders alır ve ilerlemesini görür. Üye olmadan 20 dakika deneyebilirsin.
Temel kavramlar
Simple Past Tense, geçmişte tamamlanmış eylemleri ifade etmek için kullanılır. Bu zaman diliminde, eylemler genellikle belirli bir zaman diliminde gerçekleşmiştir. Örneğin, "I visited my grandmother last week." (Geçen hafta büyükannemi ziyaret ettim.) cümlesinde "visited" kelimesi geçmişte yapılan bir eylemi belirtir.
Ayrıntılı anlatım
Simple Past Tense cümleleri genellikle iki ana bileşenden oluşur: özne ve fiil. Olumlu cümlelerde fiilin geçmiş hali kullanılır. Örneğin:
- She played football. (O, futbol oynadı.)
- They watched a movie. (Onlar bir film izledi.)
Olumsuz cümlelerde "did not" (kısaca "didn't") kullanılır ve fiil yalın halde kalır. Örneğin:
- He did not (didn't) go to the party. (O, partiye gitmedi.)
- We did not (didn't) eat breakfast. (Kahvaltı yapmadık.)
Soru cümleleri ise "Did" ile başlar ve fiil yine yalın halde kullanılır. Örneğin:
- Did you see the movie? (Filmi gördün mü?)
- Did she finish her homework? (Ödevini bitirdi mi?)
Çözümlü örnekler
Örnek 1: "I (go) to the park yesterday." cümlesini Simple Past Tense'e çevirelim.
Çözüm: "I went to the park yesterday." (Dün parka gittim.)
Örnek 2: "They (not eat) lunch." cümlesini olumsuz hale getirelim.
Çözüm: "They did not eat lunch." (Onlar öğle yemeği yemediler.)
Örnek 3: "She (play) the piano last night." cümlesini Simple Past Tense'e çevirelim.
Çözüm: "She played the piano last night." (O, dün gece piyano çaldı.)
Sık yapılan hatalar
Öğrenciler genellikle fiilin geçmiş halini kullanmayı unutur veya yanlış kullanır. Örneğin, "I goed to school." yerine "I went to school." demek gerekir. Ayrıca, olumsuz cümlelerde "didn't" ile fiilin yalın halini kullanmayı unutmamak önemlidir.
Uygulama
Aşağıdaki cümleleri Simple Past Tense'e çevirin:
- She (visit) her friend last week.
- They (not play) outside yesterday.
- We (go) to the museum last summer.
- He (not watch) TV last night.
- Did you (see) the concert?
Mini test
Aşağıdaki soruları cevaplayın:
- What is the past form of "eat"?
- How do you make a negative sentence in Simple Past?
- Change the sentence: "I (see) my friend." to Simple Past.
- Did she (finish) her homework?
- What is the past form of "go"?
Cevap anahtarı
- ate
- Use "did not" + base form of the verb.
- I saw my friend.
- Did she finish her homework?
- went
Özet
Simple Past Tense, geçmişte tamamlanmış eylemleri ifade etmek için kullanılır. Olumlu cümlelerde fiilin geçmiş hali, olumsuz cümlelerde "did not" ile fiil yalın halde, soru cümlelerinde ise "Did" ile fiil yalın halde kullanılır. Bu derste öğrendiklerimizi pekiştirmek için alıştırmalar yapmayı unutmayın.
Örnek sorular
- went
- goes
- gone
- going
Cevabı göster
- played
- play
- plays
- playing
Cevabı göster
- saw
- see
- seen
- seeing
Cevabı göster
- visited
- visit
- visits
- visiting
Cevabı göster
- had
- have
- has
- having